Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Fundația Împreună pentru Solidaritate Socială Tag

Fundația Împreună pentru Solidaritate Socială / Posts tagged "Fundația Împreună pentru Solidaritate Socială" (Page 15)

De când am învăţat să fac primii paşi, primele cuvinte, primele amintiri din viaţa mea, am fost învăţat să îmi iubesc ţara, să îi cunosc istoria şi să fiu un patriot. Cum au trecut anii am şi început să iau la pas toată ţara, de la ţinuturile copilăriei, zona Moldovei şi cel al Olteniei, am descoperit...

Emoții, bucurie și veselie în tabăra de la Săvinești În perioada 18 – 23 iulie 2016, a avut loc cea de-a III-a serie a Taberei de creație ”Aripi de înger”, organizată de către Fundația Împreună pentru Solidaritate Socială Piatra-Neamț și Parohia ”Sfinții Voievozi” Săvinești, județul Neamț. Copiii înscriși, alături de voluntarii energici, care îi supraveghează, trăiesc momente...

„Un copil poate să învețe oricând un adult trei lucruri: cum să fie mulțumit fără motiv, cum să nu stea locului niciodată și cum să ceară cu insistență ceea ce își dorește.”  Paulo Coelho Centrul de servicii sociale „Samariteanul Milostiv” este gazda unde se păstrează farmecul copilăriei, la fel ca-n „Amintirile” lui Creangă, iar voluntarilor le...

E vacanță, asta o știu cel mai bine cei mici, dar și părinții. Bucuroși că a mai trecut un an școlar, copiii cu vârste cuprinse între 4 și 14 ani se pot înscrie la tabăra de creație de la Săvinești.

tabara1

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Teofan, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Tabăra de creație ”Aripi de Înger”, ajunsă la a XI-a ediție, și-a deschis porțile luni, 4 iulie 2016, la Centrul de Servicii Sociale ”Samariteanul Milostiv” din Săvinești.

,,Bătrânii sunt de două ori copii”

Fundația Împreună pentru Solidaritate Socială se află în plină desfășurare a campaniei umanitare ”Dăruiește cu respect”. Aceasta are loc atât la nivelul județului Neamț, cât şi în alte zone ale țării.

Ca în fiecare an, bunuri donate în cadrul acestei campanii ajung și la Cîmpeni, mai exact la Așezământul pentru persoane vârstnice ”Sf. Sava” din Buzău.

Recunoștință față de martirii neamului românesc

Sâmbătă, 21 mai 2016, de sărbătoarea Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, a avut loc la Nemțișor, comuna Vânători – Neamț, inaugurarea unui monument închinat martirilor căzuţi pentru apărarea ţării în cel de-al Doilea Război Mondial, a cărui schiță a fost gândită și desenată de părintele arhimandrit Justin Pârvu în 2013.

pomenire

Slujba de sfințire a monumentului ridicat de Asociaţia „În Munţii Neamţului” împreună cu enoriașii Parohiei Nemțișor a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

În perioada 26 aprilie – 1 mai 2016, membri ai Organizației Umanitare “Hilfe für Osteuropa Todtnau – Seelscheid e.V” din Germania au vizitat România.

Delegația a fost formată din opt persoane și anume, doamna Ursula Honeck -prim preşedinte, Gunther Köllner –secretar, Markus Albrecht -membru în consiliul de conducere, Joseph Schneider -membru în consiliul de conducere, Susi Braunsberger -membru în consiliul de conducere , Norbert Wisssler -membru HfO, Michaela Faller- membru în consiliul de conducere, Marlene Stepp – însotitor transport, posibilă viitoare membrā HfO.

????????????????

 

Galerie Foto

Tabăra de creație ”Aripi de înger” și-a propus anul acesta să depășească granițele țării. Astfel, la data de 15 martie 2016, o delegație formată din 8 persoane, colaboratori și voluntari ai Fundației Împreună pentru Solidaritate Socială din Piatra Neamț, s-au deplasat în Republica Moldova pentru a localiza o zonă cât mai potrivită pentru organizarea taberei pentru tinerii vecini basarabeni.

????????????????

Galerie Foto

Luna martie este luna în care nu trebuie să ne dispară zâmbetul de pe față, în care să radiem frumusețe și să împărțim acest sentiment de bine cu toată lumea din viața noastră!

Vremea de afară ne cam anunță ca s-a terminat iarna, iar locul ei a fost luat încet-încet de primăvară. Și cu ce asociem primăvara dacă nu cu mărțișoarele și ghioceii?

martisor1